سنگ تراورتن

تعریف سنگ تراورتن:

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهک متخلخل است که از دسته سنگ‌های تزیینی به شمار می‌رود. سنگ تراورتن بجا مانده از رسوبات آب‌های معدنی غارها یا چشمه‌های آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانه‌ها است که به صورت پهنه‌های نسبتا وسیع دیده می‌شوند.

شکل ظاهری تراورتن :

تراورتن دارای رنگ‌های متنوع و بافت نواری شکل است که در اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها ایجاد شده‌است.سنگ تراورتن در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید قابل تولید است. سنگ‌های تراورتن گاهی به صورت تصادفی شالدار یا بدون شال می‌باشد.

موارد استفاده سنگ تراورتن :

تراورتن در نماهای روکار داخلی و بیرونی و همچنین برای سنگ فرش کردن قابل استفاده‌است

خواص سنگ های تراورتن:

تراورتن به علت داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد. سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می‌باشد. سنگ تراورتن را می‌توان به ۲ شکل موج دار و بدون موج برش داد.تراورتن دارای سوراخ‌ها و حفراتی است که بایستی در هنگام فراوری سطح آن پر شود. وجود حفره در تراورتن باعث می‌شود در هنگام نصب سنگ، ملات سیمانی داخل این حفرات نفوذ کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند. عیب بزرگ سنگ‌های تراورتن عدم یکدستی رنگ و طرح آنها می‌باشد و عیب دیگر آن است که سست و گلی می‌باشد مثلا اگر سنگ خیس باشد و به دمای انجماد فوری برسد سنگ خورد خواهد شد. برای همین در کارخانجات روی کوپ‌ها را میپوشانند.

خاصیت تخلخل:

سنگ های تراورتن در تمام سنگ‌های ساختمانی دارای بیشترین تخلخل هستند. تخلخل به فاصله مولکولی گفته میشود که در سنگ ها متفاوت هست. هرچه این فاصله بیشتر باشد مصالحی که برای اجرا استفاده میشود مانند سیمان بهتر در سنگ نفوذ کرده و محکم تر میشود.

ضریب انبساط و انقباض:

سنگ های تراورتن به خاطر وجود فاصله در بین مولکول های آن یا همان تخلخل در سرما و گرما انبساط و انقباض زیادی ندارند، که همین امر باعث میشود هیچ گاه این محصولات در این دو فرآیند جابه جا نشده و نشکنند.

ویژگی‌های سنگ‌های تراورتن:

وزن سبک

در ساختمان‌های امروزی وزن ساختمان بسیار مهم است. همین امر باعث می‌شود که مهندسین و ساختمان سازان به دنبال سنگ‌های با وزن کم باشند. تراورتن ها کم ترین وزن را در بین سنگ‌های ساختمانی دارند.
  

مقاومت در برابر بارندگی

سنگ‌های تراورتن مقاومت بسیار خوبی در نمای ساختمان، در برابر بارندگی و یخبندان از خود نشان می‌دهند.سنگ‌ تراورتن به خاطر جنس خاک رس خود در تمامی شرایط جوی می‌توانند بهترین انتخاب باشند.

چسبندگی خوب

سنگ‌های تراورتن به خاطر سوراخ‌های متعددی که در آن وجود دارد به خوبی به ساختمان می‌چسبند.این سوراخ‌ها باعث می‌شود که چسب یا سیمان به راحتی درآن نفوذ کرده و علاوه بر اینکه سنگ محکم می شود به خوبی به سازه بچسبد.
  

آشنایی با برخی از انواع سنگ های تراورتن:

سنگ تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن گردویی

سنگ تراورتن شکلاتی

سنگ تراورتن قرمز آذر شهر

سنگ تراورتن ابیانه

سنگ تراورتن سیلور

سنگ تراورتن حاجی آباد