سنگ تراورتن آتشکوه

ویژگی های تراورتن آتشکوه

تراورتن آتشکوه یکی از با کیفیت ترین و بی نظیرترین سنگ های تراورتن ایران و جهان است که شهرت جهانی دارد. نام این سنگ از نام رشته کوهی به نام آتش‌کوه گرفته شده‌است که جزو رشته کوه البرز مرکزی می‌باشد. شاخصه‌های عالی و همچنین طرح و رنگ سفید سنگ‌های معدن تراورتن آتشکوه باعث شده که محصولات فرآوری شده آن بصورت اسلب و تایل همواره جزء انتخاب‌های اول معماران و سازندگان و صادرکنندگان قرار گیرد. در بازارهای جهانی، سنگ آتشکوه بصورت فراوری شده و کوپ جایگاه بسیار خوبی دارد.
سنگ تراورتن آتشکوه در مقایسه با سایر انواع تراورتن‌های سفید و کرم رنگ، تخلخل و سورت بندی کمتری دارد. سنگ تراورتن آتشکوه سوپر و آتشکوه ممتاز دارای رنگ روشن چشم نواز و نیز خلل و فرج کمتری هستند. به خاطر داشتن این ویژگی‌ها اغلب در پروژه‌های لوکس و گران قیمت بکاربرده می‌شوند. بی شک سنگ تراورتن آتشکوه جزو بهترین گزینه برای نمای ساختمان است.

سنگ تروارتن آتشکوه

تراورتن آتشکوه سفید | سنگ تراورتن آتشکوه


 انواع سنگ تراورتن آتشکوه از نظر فراوری

 سنگ تراورتن آتشکوه به دو صورت موج دار و بی موج فرآوری می‌گردد. از نمونه موج‌دار این سنگ بیشتر در نماهای مدرن استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که تراورتن آتشکوه معمولا به صورت بی موج فراوری و برش داده می شود. بسته به نوع فراوری، سنگ آتشکوه رنگ‌های متفاوتی خواهد داشت. از دیگر تفاوت‌های که انواع مختلف این سنگ‌ها باهم دارند می توان به تفاوت در ابعاد و نوع برش آن‌ها اشاره کرد.

سنگ تراورتن آتشکوه رنگ زیبا و جذابی دارد، و از سنگ‌های تراورتن حاجی‌آباد روشن‌تر است و شفافیت بیشتری دارد.همچنین نظافت و نگهداری از سنگ آتشکوه بسیار راحت است. تخلخل مناسب موجود در این سنگ برای قرارگیری در نمای ساختمان بسیار مناسب است، همین ویژگی موجب شده تا ملات به داخل آن نفوذ کند و دیگری به اسکوب کردن سنگ نما در زمان استفاده از این نوع سنگ نیازی نباشد.

سنگ تراورتن آتشکوه | تراورتن آتشکوه سفید

سنگ تراورتن آتشکوه | سنگ تراورتن آتشکوه سفید

عوامل تاثیر گذار در درجه بندی سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه با توجه به رنگ، طرح و موج‌های سطحی، درجه بندی می‌شود. هر چه رنگ سنگ ساختمانی روشن‌تر و دارای موج‌های منظم‌تری باشد از کیفیت بالاتری برخودار است در نتیجه قیمت بالاتری خواهد داشت. سنگ تراورتن آتشکوه بیشتر بصورت بی موج فرآوری می‌گردد و در ساخت نماهای کلاسیک و رومی کاربرد زیادی دارد. از ویژگی‌های شاخص این سنگ‌ها رنگ روشن و مایل به سفید آن‌ها است و تنها عیب سنگ‌های تراورتن آتشکوه قیمت بالای آن‌ها می‌باشد. درجات ضعیف این دارای رگه‌ها و خطوط قرمز و شکلاتی در سطح خود می‌باشند.

سنگ تراورتن آتشکوه قیمت بالای دارد به همین دلیل به منظور جلوگیری از ضایعات توسط اره سنگبری و بصورت اسلب فراوری می‌شود. معدن تراورتن آتش‌کوه در استان مرکزی، شهرستان محلات، شهر نیمور واقع گردیده است. این سنگ در سورت‌های متعددی دسته بندی می‌شود اما سورت بندی آن از سورت بندی سنگ تراورتن حاجی آباد کمتر می‌باشد. رگه ‌های قرمز در سورت‌های ضعیف این سنگ مشاهده می‌شود اما با این حال هم در مقایسه با سنگ تراورتن حاجی آباد یکدست‌تر و روشن‌تر است. تراورتن آتشکوه همان سنگ سفید ایران است که در کشورهای اروپایی با این نام شناخته می‌شود. به دلیل گرانی کوپ‌های آن بیشتر با اره و دستگاه‌های پیشرفته بریده می شود، تا اتلاف آن به حداقل رسیده و ماکزیمم محصول را ایجاد نماید

تراورتن آتشکوه موجدار

تراورتن آتشکوه | سنگ تراورتن آتشکوه موجدار

معدن سنگ تراورتن آتشکوه

معدن سنگ آتشکوه واقع در سه کیلومتری شرق شهر نیم ور محلات استان مرکزی است. این معدن با استخراج سالیانه بیش از ۵۰۰ هزار تن تراورتن آتشکوه جز معادن فعال و پرکار کشورمان می‌باشد. در معدن آتشکوه استخراج سنگ از چندین سینه کار متنوع صورت می‌گیرد. پس از استخراج  کوپ سنگ خام و فرستادن آن به کارخانه‌های سنگبری‌، مراحل تولید و فرآوری روی آن‌ها صورت می‌گیرد. تراورتن آتشکوه را برحسب رنگ و درجه و هاله‌هایی که روی آن بعد از استخراج وجود دارد به سورت‌های متنوعی تقسیم می‌کنند که شامل سورت‌های سوپر، ممتاز درجه یک و درجه دو و.. می‌شود. بدون شک درجه سوپر این سنگ ساختمانی از بهترین و با کیفیت‌ترین سورت‌های آن به حساب می‌آید.

انواع سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه به انواع سوپر، صادراتی، درجه یک و ممتاز دسته بندی می شود. نوع ممتاز این سنگ هم از نظر کیفیت و رنگ، درجه بندی می شود. البته توجه داشته باشید که از لحاظ ساب و برش هیچ تفاوتی میان انواع سنگ آتشکوه وجود ندارد.

تراورتن آتشکوه سفید

سنگ تراورتن آتشکوه سوپر بخاطر رنگ سفید زیبایی که دارد جزو بهترین گزینه برای استفاده در نمای ساختمان‌های لوکس و خاص است. این نوع از سنگ تراورتن (Travertine) به خاطر رنگ سفید و یکدست و البته ساب خورده، طرفداران زیادی دارد و بسیار پرمصرف است. تراورتن آتشکوه سفید به دلیل قیمت بالای که دارد بیشتر برای نماهای رومی و مدرن بکار برده می‌شود.

سنگ تراورتن آتشکوه | مزایای سنگ تراورتن سفید آتشکوه

تراورتن آتشکوه سفید  | تراورتن آتشکوه

مزایای سنگ تراورتن سفید آتشکوه

تراورتن سفید آتشکوه دارای مزایایی زیادی از جمله شفافیت، براقیت، ظاهر زیبا و یکدست، کیفیت بالا و تخلخل مناسب و... است. این سنگ همه‌ی مزایا و فاکتورهای مورد نیاز برای یک سنگ تراورتن خوب را دارد. از دیگر مزایای تراورتن آتشکوه سفید می‌توان به تراکم بالا، ساب پذیری فوق العاده و مقاومت سایشی بالا آن اشاره کرد. از این نوع سنگ تراورتن بدون هیچ دغدغه‌ای می توان در مناطق گرمسیر استفاده نمود.

موارد استفاده از سنگ آتشکوه سفید

تراورتن آتشکوه سوپر به واسطه رنگ سفید و سطح یکدست خود از سنگ‌های ساختمانی لوکس و خاص به حساب می‌آید. این سنگ را در اندازه‌های مختلف و متنوعی تولید و فراوری می‌کنند که بیشتر برای نمای بیرونی ساختمان همچون نماهای رومی و کلاسیک بکار برده می‌شود. تلفیق سنگ آتشکوه سفید با آجرنما در ساخت نماهای مدرن هم یکی دیگر از کاربردهای آن است.


محصولات مرتبط با سنگ تراورتن آتشکوه:
سنگ تراورتن
سنگ تراورتن دره بخاری
سنگ تراورتن عباس آباد
سنگ تراورتن سیلور
سنگ تراورتن شکلاتی
سنگ تراورتن گردویی
سنگ تراورن حاجی آباد
سنگ تراورتن قرمز آذر شهر
سنگ تراورتن ابیانه